Sladenie a kvasenie

36 komentárov

 1. Jaroslav píše:

  Dobrý deň. Poprosím o radu. Prvý krát som robil víno z červeného hrozna (dáka odroda muškátu, nesadil som ho tak preto neviem odrodu). Všetko išlo v poriadku kvasenie aj dĺžka kvasenia cca 5 týždňov. Cukornarosť hroznovej šťavy po zomleti bola 15 tak som pridal cukor na 19,5. Problém je v Tom, že som teraz víno stočil, vôňa aj farba je vynikajúca ale chuť je príliš kyslá a pripomína skôr chuť dákeho orechového octu. Môžem to ešte dáko napraviť? Napríklad pridaním ďalšieho cukru a nechať ešte kvasiť. Mám toho 35l a nerád by som to vylial. Ďakujem za radu. Jaro

  • Paľo píše:

   Dobry den,

   prosim napiste dalsie informacie:

   bolo hrozno zdrave?
   odstranili ste vsetky zelene casti?
   pouzili ste kvasinky?
   ako dlho po vykvaseni ste vino stacali?
   v com ste kvasili? (demizon, kvasna nadoba…)
   bol kvas uzavrety kvasnym uzaverom?
   pozorovali ste nejake zmeny pocas kvasenia (povlak na povrchu, zmena farby..)

   pozrite si prosim aj clanok Choroby a chyby vin: https://domacevino.sk/category/vyrobne-postupy/choroby-chyby-vina/
   Moze ist o Naoctenie, birzovatenie, alebo rozne prichute. Su tam aj sposoby ako niektore vady napravit.

   Ak je farba aj vona dobra, je mozne, ze dana odroda hrozna ma taku chut.

   Ano, mozete pridat cukor. Skuste 0,5 – 1 kg (uplne rozmiesat vo vine). Pozor, aby vino nezacalo znova kvasit.
   Mozete skusit aj „prekvasit“ vino, pridanim kvasiniek na to urcenych, napr. http://www.unimpex-bratislava.com/download/Oenoferm%20X-treme%20F3.pdf V tom pripade musite tiez pridat aj cukor.

   S pozdravom, Palo

 2. Jaroslav píše:

  Ďakujem za odpoveď. Hrozno bolo v poriadku. Práveže mi ho bolo ľúto nezjest ale použiť na víno ? .Stáčal som na 45 deň od začatia kvasenia . Dva dni pred tým prestalo úplne bublinkovať. Odstránil som všetky zelené časti a keďže som nechcel úplne tmavo červené vino ale skôr ružové, tak som nechal len polovicu šupiek. Kvasinky som nedával. Na 5 deň od založenia to kvasilo tak ,že som myslel,že odletí demižon. Prístup vzduchu tam podľa mňa nebol ,riadne som to uzavrel okolo kvasenia zátky. Aj demižon so pred tým poriadne vysíril. Počas kvasenia vyzeralo práveže všetko v poriadku,farba aj celkovo . Ani žiaden povlak. Robievam Ríbezľové víno a tam sa mi toto ešte nikdy nestalo. Tiež ho nerobievam sladké skôr polosladké. Mne ide len o to ,že či keď teraz pridám cukor aby som niečo nepokazil. Tá orechová príchuť je v poriadku veď je to odroda muškátu, ale tá kyslosť je horšia než rizling. Ďakujem

 3. Peter píše:

  Dobrý deň potreboval by som pomôcť z postupom výroby vína pre othello

  • Paľo píše:

   Dobry den,
   vino z hrozna robim len vynimocne, no odrodu Othello (biele) mam doma.
   Vino som minuleho roku (2020) robil neskoro, az 21.11.2020 (pochadzam zo Spisa).

   Hroznove vino – OTHELLO, polosuche, recept do 30 litrovej kvasnej nadoby:

   – hrozno Othello: 22 kg
   – cukor: 6,5 kg
   – voda: cca 8 litrov
   – kvasinky: X-Thiol (tie som pouzil ja, na zvysenie aromy): davkovanie je na obale
   Mozete pouzit aj ine, napr.: Oenoferm® Bouquet F3, Oenoferm® Belle Arome F3, Oenoferm® Elégance F3, Oenoferm® Klosterneuburg F3, Oenoferm® Tipico F3, Oenoferm® wild & pure F3 … vyskusajte 😉
   – zivna sol: davkovanie je na obale
   NEPOVINNE: enzym DISTIZYM (10ml): zvysenie aromy

   Postup:
   1, hrozno popucime tak aby sa nepodrvili kostky (ja pucim opatrne cizmami v plastovej nadobe)
   2, VOLITELNE: pridame enzym (10ml), PORIADNE ROZMIESAME!, nechame posobit niekolko hodin (podla navodu a teplotu rmutu)
   3, pripravime si cukrovy roztok z 3 litrov vody a 2 kg cukru, uplne rozmiesame
   4, vlejeme cukrovy roztok do kvasnej nadoby, pridame 1/2 balicka zivnej soli a aktivovane kvasinky
   5, nadobu uzavrieme vekom s kvasnym uzaverom a nechame 6-7 dni kvasit
   6, vyberieme tuhy podiel z nadoby (ide to lahko, lebo je vytlaceny na povrch), vylisujeme
   7, VOLITELNE: vylisky rozdrobime v 3 litroch vody, znova vylisujeme
   8, spojime obidva podiely stavy a rozmiesame v nej 2 kg cukru, vlejeme do kvasnej nadoby
   TIP: ak nemate kvasnu nadobu so sirokym vekom, tak kvasime v cistom vedre s vekom (neuzavrieme vzduchotesne!), v tomto kroku (c.8) uz mozeme preliat vsetko do skleneneho demizonu a pokracovat v kvaseni)
   9, ja ponecham cca 10% supiek v kvasnej nadobe a do konca kvasenia
   10, o 6-7 dni pridame 2,5 kg cukru – rozmiesame v 2,5l vody, alebo ked nam uz nevojde voda do nadoby, rozmiesame v 4 – 5 litroch mustu
   11, nechame dokvasit, stocime z kalu

   Vino sa velmi rychlo cisti, je velmi aromaticke, polosuche, ma krasnu farbu a rychlo sa vypije 🙂

   • Stano píše:

    Trošku zložitý recept na víno z hrozna, vyrastal som na vinohrade, žijem tiež na Spiši, kde hrozno na kvalitné víno sa bežne nedá dopestovať s výnimkou skorých odrôd napr. Dubljankij, Solaris, Bianca ap., ale tie majú slabú výťažnosť. Z červených sa na Spiši dá dopestovať skorý Kraseň, je to síce techniky vinič, ale bez jadierok, hoc je z neho vynikajúce víno, má tiež slabú výťažnosť. Prečo? Lebo na Spiši je málo, alebo krátko slniečko a preto tu dopestovaný bežný vinič nikdy nedosiahne potrebnú cukornatosť.
    Použiť repný cukor- sacharozu do hroznového muštu je hriech a bolí z toho hlava a páli záha, to radšej víno z ovocia, je lepšie a zdravšie. Preto som na Spiši presedlal na skoré sorty viniča, ale stolového.

   • Stano píše:

    Akú cukornatosť muštu si dosiahol z hrozna Othello pestovaného na Spiši? Na Spiši je problém s dozrievaním hrozna, preto zozbierané hrozno má málo cukru a treba ho doslaďovať sacharozou /repný cukor/ a to už nie je hroznové víno, častokrát bolihlav. Ale sú odrody, ktoré sú skoré a majú vysokú cukornatosť, napr. Solaris, Dubjanskij ap., mám vysadené, uvidím ako sa im bude dariť na Spiši. Ináč, bez toho aby som vedel akú cukornatosť má vylisovaný mušt by som asi ťažko vedel určiť koľko cukru mám dodať do muštu. Klasické kvasinky hynú pri 12-13% alkohole vo vykvasenom víne. Dnes už bežne dostať aj chladnomilné kvasinky kvasiace už od 8 stupňov Celzia a do 18% alkoholu. A tam už je nutné poznať cukornatosť vylisovaného ovocia. Doteraz bežné recepty pracujú z bežnými kvasinkami /Valenta/, takže pôvodné recepty treba nanovo prepočítať vzhľadom k možnostiam nových kvasiniek.

 4. Stefan píše:

  Dobrý deň. Pred piatimi dňami som vylisoval šťavu z modrého hrozna.Cukromer mi ukázal hodnotu 21,docukril som na 23.(30l šťavy +0.75kg cukru).
  Včera sa už kvasenie spomalilo a dnes už cez kvasnu zatku nič neprechádza. Dole je usadený kal,no ešte troska vidno tvoriť bublinky na hladine. Všetko je vzduchotesne uzavreté. Šťava je ešte mutna.Čo by som mal teraz robiť.?

  • Paľo píše:

   1, zmerajte prosím hodnotu cukromerom teraz
   (aký cukromer používate? teplomerový / refraktometer? brali ste do úvahy aj prepočet v závislosti na teplote? v akých jednotkách ste merali?)
   2, ochutnajte šťavu – je sladká / kyslá?
   3, máte dobre utesnenú nádobu? pri akej teplote ste kvasili?
   4, aké kvasinky ste použili? rozbehlo sa kvasenie správne (búrlivo?)

 5. Stefan píše:

  No dobrý večer. Takže až teraz som sa ktomu dostal.
  Takže cukor mi ukazuje 0.Cukromer teplomerovy.
  Stava je kyslá, alkohol mi vinomer ukazuje cca 4%.
  Kvasinky teplomilne, kvasenie búrlivé-bola pena na vrchu cca1cm.Teplota 23°C.

  • Stefan píše:

   A kvasenie uz úplne prestalo.

  • Paľo píše:

   Rozmiešajte v mušte 2-4 kg cukru. Kvasenie by malo pokračovať. To meranie nemuselo byť presné.
   Ja som robil víno z hrozna z odrody OTHELLO a na polosuché víno som do 30-litrovej nádoby pridával 5,5 kg cukru.

   • Stefan píše:

    Netreba ho stiahnuť z toho kalu,ktorý je dole usadený?Netreba pridať aj nové kvasinky zivnu soľ?

   • Paľo píše:

    Určite nie. Ak Vám to doteraz dobre kvasilo, nie je dôvod zakvašovať znova. Kvasinky sú tam (je to ten „kal“), stále žijú, len už nemajú čo kvasiť.
    Najlepšie je stiahnuť časť vína do vedra, rozmiešať tam 2-4 kg cukru (úplne!) a vliať naspať. Potom nechať dokvasiť.

  • Stano píše:

   Pravdepodobne vám to zoctovatelo, dobré víno z toho už nebude, bude z neho dobý vinný ocot, dosladzovaním nič nedosiahnete, je to podobné ako keď dosladite ocot. Výroba vína je to isté ako výroba octu, víno vzniká kvasením pomocou vinných kvasiniek za neprístupu vzduchu-kyslíka, ocot zase za prítomnosti octových kvasiniek a čo najviac vzduchu-kyslíka. Ak bola cukornatosť muštu 21 v Brixoch tak je to slabá cukornatosť, ak v bežných ČNM, cukor by mal byť dostačujúci, treba pri výpočte vzniku hodnoty alkoholu odpočítať cca 3% nezkvasiteľných cukrov. Pravdepodobne sa vám do muštu dostali octové kvasinky a pravdepodobne aj nejaký vzduch-kyslík, ktoré sú agresívnejšie ako vinne kvasinky. Ak stihol mušt do napadnutia octovými kvasinkami vyrobiť nejaké % alkoholu, ten octové kvasinky nezničia, tak budete mať vinný ocot z obsahom alkoholu, neskoršie dodanie cukru to nezmení len to bude sladšie a môžete to piť ako cukrom riedený ocot y obsahom alkoholu.

 6. Stefan píše:

  Dobrý večer. Tak pridal som cukor,demizony som utesnil.Zacali sa dnes vytvárať sem tam malé bublinky, ale v kvasnej zatke sa voda zatiaľ ani nepohla.
  Malo by sa to ešte rozbehnúť, alebo takto to je ok?

  • Paľo píše:

   Je to na dobrej ceste 😉
   Chce to trošku času a malo by sa to rozkvasiť (občas sa mi to stáva tiež, zatiaľ sa mi vínko stále rozkvasilo).
   Ak dodržíte odporúčanú teplotu a čistotu, málokedy sa niečo pokazí.

 7. Jan píše:

  Dobry den, prosim o radu som zacinajuci vinar… Prosim o zodpovedanie tychto dvoch otazok. 1. Ako odmeram zbytkovy cukor v hotovom vine aby som ho vedel klasifikovat do kategorie sladkych, suchy vin. 2. Cca mesiac a pol mi kvasilo sipkove vino, potom ma napadlo ze to zbavim kalu ktory je naspodu a tak so ho pretocil do druheho demizonu. V druhom demizone prestal proces kvasenia. Kal na spodu su kvasnice ktore produkuju alkohol? Alebo su rozpytlene v roztoku. Mohlo sa stat ze som vlastne premiestnil vino ocistene z aktivnych kvasnic

  • Paľo píše:

   Dobrý deň,

   1, najjednoduchšie meranie zbytkového cukru je pomocou REFRAKTOMETRA na meranie cukru. Jednoducho kvapnete zopár kvapiek na meraciu plochu, niekoľko sekúnd počkáte, kým sa upraví teplota. Potom pozriete do svetla a na stupnici sa vám krásne zobrazí množstvo zbytkového cukru.
   POZOR! pri niektorých stupniciach je potrebné odpočítať tzv. NECUKROVÉ LÁTKY, ktoré se líšia individuálne podľa typu ovocia: https://www.kupteraz.sk/blog/meranie-cukornatosti-kvasu-refraktometrom
   Tu je celkom dobrý popis, ktoré stupnice už zahrňujú podiel NECUKROV: https://www.refraktometer-eshop.sk/cukornatost-mustu

   TIP: ako ho nepotrebujete hneď, odporúčam kúpiť cez ebay / alibabu, je 3x lacnejší. Hľadajte taký, ktorý má viac stupníc (Brix, normalizovaný CSR muštomer a taktiež % vyrobeného vína = ak meriate počiatočnú cukornatosť, ukáže aj výsledné % ak víno skvasíte dosucha).

   2, áno, väčšina kvasiniek je spolu s kalom na spodku kvasnej nádoby. Po mesiaci a pol dupľom. Niektoré kvasinky však ostali vo víne a môžu pomaly pokračovať v kvasení. Záleží to aj od druhu kvasiniek, teploty, výživy (živnej soli)… Niektoré recepty dokonca uvádzajú: „stiahnite víno z kvasníc a nechajte pomaly dokvasiť pri nižšej teplote“.

  • Paľo píše:

   Váš muštomer (pozri tu) meria cukor nasledovne:
   1 stupeň = 1 kg cukru na hektoliter (100 litrov), po prepočte:
   1 stupeň = 10 g cukru na 1 liter muštu / vína

   Podľa legislatívy SR je obsah zvyškového cukru:
   SUCHÉ VÍNA: 0 – 4 g/l (0 – pol dielika na muštomere)
   POLOSUCHÉ VÍNA: 4 – 12 g/l (0,5 – 1 dielik na muštomere)
   POLOSLADKÉ VÍNA: 12 – 45 g/l (1 – 4 dieliky na muštomere)
   SLADKÉ VÍNA: 45+ g/l (4 a viac dielikov na muštomere)

 8. Peter píše:

  Dobrý deň,
  môžem pridať opakovane do vína kvasinky ak počas mesiaca od vylisovania šťavy nezačalo búrlivé kvasenie? Z kvasného uzávera vôbec nevychádzajú bublinky, ale na povrchu šťavy je vidno, že sa bublinky vytvárajú, aj keď málo. Do 50l šťavy som podľa návodu pridal 10 kvasiniek, pri príprave som všetko dodržal ale nezačalo to poriadne kvasiť.
  Cukor som už pridával 2x, teplotu udržujem na cca. 18st.
  Víno začína chutiť kyslo a bojím sa, že sa celé pokazí. Je ž neskoro alebo dá sa s tým ešte niečo spraviť?
  Ďakujem

  • Paľo píše:

   Ak je víno „kyslé“ a pridávali ste už 2x cukor, chyba bude pravdepodobne v utesnení kvasného uzáveru. Pokiaľ nepoužívate originálne kvasné nádoby, je často dosť ťažké nádobu vzduchotesne uzavrieť. V začiatkoch sa mi to stávalo veľmi často. Stačí aj „neviditeľná“ medzierka. (Taktiež ak kvasím ovocie na pálenku, používam tesnenie aj kvasnú zátku, no nikdy to neutesním tak, aby som videl bublinky).
   Kyslé môže znamenať suché (ak ste použili kyslejšie ovocie, tak aj výsledné víno bude kyslejšie ak tam nebude dosť cukru). Ak ste nespozorovali na povrchu vína octové kvasenie (pozri choroby a chyby vína), malo by to byť OK.
   Skúste dať na uzáver demižónu nový sáčok a poriadne stiahnuť gumičkou – pozrite za niekoľko hodín či sa sáčok nadúva.

 9. Lucia píše:

  Dobrý večer. Poradí niekto recept na vino z bieleho hrozna? Koľko cukru a vody? Odrodu nepoznám kedze hrozno sadili starí rodičia. Ďakujem

  • Paľo píše:

   To nie je úplne ľahká otázka. Záleží od vašej lokality, aký bol rok, koľko vody budete pridávať a aké kvasinky použijete.
   Ja som na Spiši, mám klasický „polodivý“ biely muškát a v roku 2021 som robil podľa receptu:
   Do 60 litrovej kvasnej nádoby:
   1, Popučiť 55 kíl hrozna
   2, Zakvasiť SILNÝMI kvasinkami (Oenoferm Freddo – až do 15% alkoholu)
   3, 1/2 balíka živnej soli
   O 7 dní:
   4, vylisovať
   5, pridať 5 litrov vody a 7 kg cukru
   6, 1/2 balíka živnej soli
   O ďalších 7 dní:
   pridať 5kg cukru a 7 litrov vody (do vrchu kvasnej nádoby)
   Víno je silné, krásne voňavé a polosuché.

 10. Michal píše:

  Dobrý deň, je možné ešte po 3 týždňoch kvasenia pridávať cukor? Dnes som stiahol jeden pohár vína a je veľmi kyslé a dosť silné. Skoro už nebublinkuje. Ďakujem za odpovede

  • Paľo píše:

   Môžete v kľude pridať cukor. Ak za 3 týždne víno dokvasilo, bolo tam toho cukru pravdepodobne málo. Nepíšete z čoho ste robili víno. Veľmi zhruba môžeme povedať, že na 5 litrov muštu pridávame 1 kg cukru. Ak ste pridali menej, ten zvyšný môžete pokojne dodať. Nezabudnite cukor úplne rozmiešať (nie priamo v nádobe, ale stiahnite si časť vína do čistého vedra, pridajte cukor a vlejte späť). Následne premiešajte aj víno, aby ste rozvírili usadené kvasinky.

 11. Ján píše:

  Dobrí deň. Mám šipkové víno kvasí už 5tyzden . Ešte bublinkuje ele už nie tak intenzívne. Otázka je,mám ho ešte nechať ? Ďakujem za radu

  • Paľo píše:

   Nechajte v kľude kvasiť, nič sa nemôže stať. Kvasenie závisí od mnohých faktorov (teplota, kvasinky, cukornatosť …). Môže trvať aj 3 mesiace. V zásade ak víno kvasí pomalšie a pri nižších teplotách, zachová si lepšiu vôňu.

  • Paľo píše:

   Určite áno, nechajte víno úplne dokvasiť (nič sa nestane aj ak po dokvasení necháte ešte niekoľko dní v kvasnej nádobe). Je lepšie ak všetky kvasinky a nečistoty klesnú na dno a víno stočíte až potom (môžete ho potom ľahko dosladiť bez toho aby začalo znova kvasiť).

 12. Miroslav Kurilla Lipt Revúce píše:

  Urobil som bazové víno….podľa receptu z roku 1952…víno som už stočil ale je málo sladké evidentne je tam podľa receptu málo cukru….ako ho možem dosladiť…?

  • Paľo píše:

   Dobrý deň,
   ak je správne stočené z kvasiniek, po dosladení a skladovaní by nemalo začať znova kvasiť. (Skladujte najlepšie v pivnici a v tme).
   Pridajte 10g cukru na 1 liter vína (úplne rozmiešajte). Skúste najprv v 1 litri vína a môžete dávku zvýšiť podľa chuti.
   Môžete mi prosím napísať aké kvasinky ste použili, ako dlho asi kvasilo, pri akej teplote, aká je výsledná chuť… pridám to k receptu. Ak by ste poslali aj zopár fotiek bolo by to skvelé 😉

  • Paľo píše:

   Dobrý deň, ak je víno čisté, môžete ho dosladiť tak, že vo víne rozmiešate potrebné množstvo cukru (vodu už nepridávajte). Cukor sa musí úplne rozpustiť.
   Podľa legislatívy SR je obsah zvyškového cukru:
   SUCHÉ VÍNA: 0 – 4 g/l
   POLOSUCHÉ VÍNA: 4 – 12 g/l
   POLOSLADKÉ VÍNA: 12 – 45 g/l
   SLADKÉ VÍNA: 45+ g/l

 13. Tomas píše:

  Dobrý večer prajem, potreboval by som poradiť. Mám hrozno odrodu Cabernet savignon,pri zbere som nameral cukornatost 20, pri lisovani (10 dni bol na školách) som pridal 3,9kg cukru na 50l na dosiahnutie cukornatosti 23. Hned po lisovani sa mi začalo kvasit a kvasu sa víno(buble) az do teraz (aj viditeľne), 8 týždňov, je to správne? Kedy by som mal stáčať? Nevadí že este je víno je este na kale? Akú cukornatost by sme mali dosiahnuť pre odrodu cabernet savignon?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Don`t copy text!