Tanín
Tanín sa prirodzene vyskytuje v šupkách hrozna aj u niektorých druhov ovocia. Viaže sa s bielkovinami, čo je jedným z dôvodov, prečo sa červené víno, ktoré obsahuje veľa tanínu hodí k mäsu. Pri starnutí vína prebieha medzi tanínmi reakcia známa ako polymerizácia: taníny sa spájajú do dlhých reťazcov a potom sa ukladajú na dne ako sediment (napomáhajú čisteniu vín). To je aj dôvod, prečo je staršie víno chuťovo „mäkšie“ a jeho chuť je celkovo príjemnejšia.
„Dobré“ taníny obohacujú chuť vína a pomáhajú ho chrániť pred nadmernou oxidáciou. Zabezpečujú stabilizáciu a zachovanie farby červených vín, preto je ideálne aplikovať ho do muštov, keď sa zo šupky uvoľňujú farbivá (tieto farbivá sú veľmi nestabilné a vplyvom rôznych faktorov sa rozkladajú). Polymerizáciou sa tvoria stabilné komplexy farbiva s tanínom a tým sa stávajú vína farebne stále. Pri bielych vínach sa predĺži buket a sviežosť. Tanín taktiež znižuje potrebu sírenia.
Taníny sa nespájajú len medzi sebou, ale aj s ďalšími aromatickými látkami vo víne. Tým ich chránia pred odparovaním a udržujú pôvodnú chuť vína, ktoré starnutím získava nové chute. Tanín sa v dostatočnom množstve nachádza aj v čerstvom silnom čaji (hlavne čiernom) a preto nie je potrebné kupovať ho vo forme tabliet či prášku. Na 5 litrov vína sa pridáva približne 0,3 litra čerstvého silného čierneho čaju.
Tanín si môžete zaobstarať napríklad tu: https://www.previnarov.sk/Tannivin-Structure-20g-nahrada-Tannin-Multi-d286.htm?tab=description