Kvasenie a kvasinky
Čo je kvasenie? Ako prebieha? Podmienky kvasenia.
Alkoholové kvasenie je biochemický proces, pri ktorom sú rastlinné sacharidy (cukor) premieňané na alkohol za prítomnosti kvasiniek. Kvasinky obsahujú enzýmy, ktoré premieňajú cukor na etanol a oxid uhličitý (CO2) za vzniku tepla a energie. Vznik tepla je však pri malých objemoch (pod 200 litrov) nepatrný. Vínne kvasinky potrebujú k životu optimálne podmienky ako je určitá teplota, prostredie obsahujúce živiny pre svoj rast a rozmnožovanie a kyslík, ktorý získavajú z cukru. Svojou činnosťou rozkladajú väčšinu cukru (95%) na alkohol. Pritom sa uvoľňujú bublinky kysličníka uhličitého (CO2). Nepatrnú časť cukru spotrebujú na svoj rast a rozmnoženie. Ostatný cukor menia na alkohol a CO2, no len do určitého percenta alkoholu (uvedeného na obale – pozri obrázok nižšie).
Vyššie percento alkoholu vínne kvasinky usmrcuje. Ak ostane v mušte viac cukru ako dokážu skvasiť, je výsledné víno sladké. Ak je cukru nedostatok, je slabé, bez žiaducej chuti, prípadne chutí po kvasinkách a ľahko sa kazí.
PRÍKLAD: Máme 25 litrov muštu. Ak použijeme kvasinky do max. 13,5%, podľa receptu pridáme 4 kg cukru. Ak použijeme kvasinky do max. 18% alkoholu, pridáme 5,5 kg cukru pre maximálny obsah alkoholu.
Takmer všetky recepty hlavne v starších knihách počítajú s použitím univerzálnych kvasiniek s účinnosťou okolo 13% alkoholu. Preto ak máte kvasinky, ktoré sú schopné dosiahnuť vyššie percento alkoholu, je potrebné vypočítať, koľko cukru je potrebné pridať naviac oproti receptu.
Kvasenie spravidla trvá 2 – 8 týždňov (pri novo vyšľachtených odrodách kvasiniek aj kratšie). Koniec kvasenia obvykle signalizuje ovocie, ktoré klesne na dno (nie je to však vždy jednoznačný dôkaz), zastavenie unikania CO2 cez kvasný uzáver a usadenie odumretých kvasiniek a kalov na dno. Kvasenie sa môže predčasne zastaviť z rôznych príčin, najčastejšie je to nízka teplota (pod 10°C), prístup vzduchu ku kvasu, napadnutie kvasu škodlivými mikroorganizmami (vzniká pri nedostatočnej čistote v hocijakej fáze procesu) …
Kvasinky sú vyšľachtené pre rôzny obsah alkoholu (uvedený na obale). Ak dosiahnú uvedené percento alkoholu odumierajú, klesnú ku dnu, prestane unikať CO2 a kvasenie skončí. Po skončení kvasenia a usadenia kalov víno čo najskôr stočíme z kvasníc, aby nedostalo nežiaducu príchuť.
Dôležité teploty kvasenia
- 0 – 10°C – kvasenie sa vplyvom veľmi nízkej teploty zastaví
- 10 – 15°C – teplota vhodná pre CHLADNOMILNÉ KVASINKY. S obľubou sa využívajú v chladnejších oblastiach, v chladnejších mesiacoch, na regulované kvasenie pri nízkej teplote.
- 15 – 18°C – optimálna teplota pre CHLADNOMILNÉ KVASINKY, vhodná teplota pre obyčajné kvasinky
- 19 – 23°C – optimálna teplota pre bežné kvasinky
- 23 – 30°C – vysoká teplota, unikajúce bublinky strhávajú so sebou arómu, ideálna teplota pre octové kvasenie. Je to však vhodná teplota na opätovné rozkvasenie muštu, ktorý vplyvom nízkej teploty prestal kvasiť.
- 30 – 40°C – ideálna teplota pre počiatočné rozmnoženie väčšiny kvasiniek
- 40°C a vyššie – pri tejto teplote kvasinky odumierajú
Kvasinky
Najčastejšie si zadovážite vínne kvasinky z drogérie alebo vínnych potrieb. Sú to tzv. univerzálne kvasinky – majú relatívne široký interval teploty kvasenia a sú schopné vyprodukovať až 13,5 % alkoholu. Sú dostupné takmer počas celého roka a ich minimálna trvanlivosť je 2 roky (v chlade a suchu). Cena je necelé euro. Predávajú sa v sušenej forme a na ich aktiváciu stačí 15 minút. V špecializovaných obchodoch môžete dostať aj iné druhy kvasiniek: chladnomilné, pre vyšší obsah alkoholu, pre opätovné rozkvasenie, pre lepšiu chuť vína, „saké“ kvasinky, či kvasinky v tekutej forme. V súčasnosti je na trhu aj veľký výber tzv. turbokvasiniek, ktoré majú oproti obyčajným kvasinkám niekoľko výhod (sú uvedené v kapitole nižšie).
Počiatočné rozmnoženie kvasiniek
Všeobecne potrebujú kvasinky pre svoju činnosť ovocný mušt s dostatkom cukru. Pre počiatočné rozmnoženie kvasiniek je najvhodnejšia teplota okolo 35°C, pri ktorej sa aktivujú za niekoľko minút (presný návod na každý druh kvasiniek by mal byť uvedený na obale kvasiniek). Ak necháte kvasinky aktivovať dlhšie, nič sa nestane, dokonca to môže začiatku kvasenia pomôcť. Kvasinky aktivujeme v malom množstve roztoku muštu a vody, pridáme trochu cukru, rozmiešame, pridáme kvasinky a udržujeme teplotu okolo 35°C. Keď zmes začne viditeľne kvasiť, vmiešame kvasinky do muštu, ktorého teplota by mala byť približne rovnaká (ak je rozdiel teploty muštu a kvasiniek viac ako 8°C, môže dôjsť k tepelnému šoku a časť kvasiniek môže odumrieť). Kvasnú nádobu vzduchotesne uzavrieme a necháme kvasiť v miestnosti pri teplote približne 18 – 23°C.
Divé kvasinky a droždie – NEDOPORUČUJE SA!
Kvasenie môže začať aj samovoľne, ak necháme mušt v teplej miestnosti. Kvasný proces začnú tzv. „divé“ kvasinky, ktoré sa prirodzene vyskytujú na šupke ovocia. Tie sú schopné dosiahnuť 6 – 8, za ideálnych podmienok max. 10% alkoholu. Pre konzerváciu a stabilitu vína je potrebných minimálne 10% alkoholu. Spolu s divými kvasinkami sú v mušte aj rôzne mikroorganizmy, ktorých činnosť ak nie je potlačená, spôsobujú nežiaduce následky, ako je predčasné zastavenie kvasenia, zmena chuti, farby, octové kvasenie až úplné znehodnotenie vína. Z týchto dôvodov sa kvasenie divými kvasinkami nedoporučuje. Podobné výsledky ako divé kvasinky má aj droždie, ktorého použitím iba urýchlime nástup kvasenia, dosiahneme však podobné výsledky ako pri samovoľnom kvasení.
Ušľachtilé kvasinky
Ušľachtilé vínne kvasinky majú oproti „divým“ nesporné výhody. Sú to hlavne vyššia tolerancia na alkohol (12 – 15% podľa druhu), potláčajú rast a činnosť škodlivých mikroorganizmov, sú schopné dodať kvasu lepšiu výslednú arómu, urýchľujú začiatok a priebeh kvasenia, minimalizujú zbytkový cukor v kvase, sú schopné kvasiť aj pri nižších teplotách … Existuje veľa druhov ušľachtilých druhov kvasiniek (pozor, niektoré sú určené len pre cukrový kvas, nie pre ovocný) s rôznymi vlastnosťami, ako napr.: chladnomilné (schopné kvasiť od 8°C), pre vyšší obsah alkoholu (až 20%), pre zvýraznenie arómy (pre nevýrazné mušty, napr. hruškový), na opätovné rozkvasenie ak nám mušt prestal kvasiť a mnoho iných. Široký výber a podrobný popis kvasiniek je napríklad tu: http://www.unimpex-bratislava.com/2-a-kvasinky/
Turbokvasinky
Relatívne nové na trhu sú tzv. turbokvasinky. Sú vyšľachtené k rýchlemu nástupu a priebehu kvasenia (už od 5 dní) a k vyššiemu podielu vyprodukovaného alkoholu (okolo 20%). Priebeh kvasenia je stabilnejší, zákvas menej pení, činnosť škodlivých organizmov je potlačená, sú schopné kvasiť „dosucha“, to znamená bez zbytkového cukru. Na obale sú priložené postupy a množstvá cukru, ktorý je potrebné do kvasu doplniť. Nevýhodou je ich dostupnosť (v špecializovaných obchodoch a e-shopoch) a vyššia cena. Široký výber rôznych druhov turbokvasiniek ja napríklad tu: https://www.alkoholesence.cz/alkoesence-cz/eshop/31-1-Turbokvasinky-kvasnice
Enzýmy
Ovocie obsahuje pektíny, ktoré v ňom zadržiavajú šťavu a tá sa z nich ťažšie lisuje. Šťava sa čiastočne uvoľní zaparením ovocia, alebo môžeme ovocie aj nakvasiť (pri neopatrnom nakvasení však môže dôjsť k infikovaniu octovými baktériami). Enzýmy rozkladajú pektínové látky a z ovocia sa tak uvoľní viac šťavy. Balenie enzýmov kúpite vo vinárskych obchodoch alebo e-shopoch, sú však relatívne drahé. Enzýmy môžete dostať napríklad tu: https://www.vinarskepotreby.sk/enzymy/
Co je to Zivna sol
Prípravok na maximálne stimulovanie rastu a rozmnožovanie kvasiniek v mušte.
Živná soľ pre vínne kvasinky je komplexné činidlo na maximálne stimulovanie rastu a rozmnožovanie kvasiniek v mušte.
Svojím zložením (fosforečnany dusíka v amoniakovej forme a thiamín-vitamín B1) aktivuje fermentačný proces-naštartovanie kvasenia.
Odporúča sa hlavne pri obtiažne sa prekvasujúcich odrodách hrozna, pri spracovaní hrozna pri vyšších teplotách.
V prípade nesprávne naštartovaného kvasenia dokáže nasmerovať kvasenie správnym smerom.