Egrešové víno
Egreše používame takmer výlučne na víno dezertné, lebo egrešové stolové víno je značne labilné, pomaly sa čistí, trpí mnohými chybami a chorobami a veľmi často býva postihnuté myšinou a slizovitosťou. Tieto choroby sa vyskytujú hlavne v príliš zriedených šťavách. Egrešové dezertné víno je naopak pri domácej výrobe omnoho spoľahlivejšie a trvácnejšie.
Šťava sa ľahko zakaľuje. Hlavnou príčinou zákalov sú bielkoviny, ktoré pochádzajú z prezretých a plesnivých plodov. Zákaly ďalej spôsobuje šťaveľan vápenatý, ktorý vzniká použitím tvrdej vody pri úprave muštu z kyseliny šťaveľovej obsiahnutej v egrešovej šťave. Prítomnosť uvedenej kyseliny závisí od odrody a od prostredia, v ktorom bolo ovocie pestované. Kyselinu šťaveľovú je možné vyzrážať uhličitanom vápenatým. Je potrebné mať na pamäti, že kyseliny šťaveľová sa ľahko viaže s ťažkými kovmi a vytvára veľmi stabilné a ťažko vyzrážateľné zlúčeniny. Pri spracovaní je preto nutné zabrániť styku šťavy s železnatými a meďnatými súčasťami. Skladovaním polotovaru – filtrovanej šťavy, no definitívne nespracovanej, dochádza k samočíreniu, ktoré neskôr uľahčuje stabilizáciu pri spracovaní na hotový výrobok.
Egrešová drť sa vzhľadom na vysoký obsah pektínu pred lisovaním pektolyticky upravuje (pridajú sa enzýmy), alebo sa najprv nakvašuje, aby sa zvýšila výťažnosť šťavy pri lisovaní. Nakvašujeme umyté, rozdrvené bobule, ku ktorým sme pridali vodu (k drti zo zrelých plodov pridávame 1,5 litra vody na 1 kg rozdrvených bobúľ). Zriedenú drť potom necháme pri teplote asi 20°C tri dni a potom vylisujeme. Egreše sa môžu aj krátko blanšírovať (krátko povariť a následne ponoriť do ľadovej vody), potom sa drvia a lisujú. Z bobúľ zelených alebo žltých odrôd dostaneme víno svetlé. Z červených odrôd nakvasených na šupkách získame víno ružové, častokrát však farebne neucelené. Pre prípravu vína z egrešov sa hodí hlavne zmes rôznych odrôd (egreše červené, žlté, zelené, s rôznou hrúbkou šupiek). Veľmi dobré domáce víno sa získa zmiešaním egreša s ríbezľami alebo s jostou.
ZBER: 6 – 8 mesiac (jún, júl, august), podľa odrody a polohy
Zoznam receptov
- Egrešové víno 1 (r. 1966)
- Egrešové víno 2 (r. 1966)
- Egrešové víno 3 (r. 1966)
- Egrešové dezertné víno (r. 2001)
- Víno z egrešov 1 (r. 2003)
- Víno z egrešov 2 (r. 2003)
- Víno z egrešov 3 (r. 2013)
Egrešové víno 1
Klikni tu pre ORIGINÁLNE INGREDIENCIE
INGREDIENCIE – recept na 7 litrov vína.
- 1,5 kg nie úplne zrelých plodov
- 20 dkg cukru na posypanie
- 3 litre vriacej vody
- druhé lisovanie: 1,5 litra vody
- cukrový roztok: 1 liter vody + 0,8 kg cukru
- živná soľ
- kvasinky
Postup
- Pravdepodobnosť, že sa u domáceho egrešového vína prejaví slizovitosť zmenšíme, ak použijeme nezrelé, tvrdé, ale vyvinuté plody.
- Egreše posypeme cukrom a sparíme vriacou vodou. Zmes povaríme, kým bobule zmäknú, potom vylisujeme šťavu.
- Popučené výlisky dáme znovu do varnej nádoby, zalejeme vriacou vodou (na druhé lisovanie) a znova povaríme. Po vylisovaní pridáme mušt k pôvodnému, necháme vychladnúť, pridáme pol balíčka živnej soli, vzklíčené kvasinky a necháme zakrytý stáť 1 deň. Potom mušt doplníme cukrovým roztokom.
- Nádobu uzavrieme kvasným uzáverom a po vykvasení niekoľkokrát stočíme. Necháme približne 2 dni odležať a plníme do fliaš.
- Použité kvasinky: STEINBERSKÉ (stačia univerzálne).
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 1966).
Egrešové víno 2
Klikni tu pre ORIGINÁLNE INGREDIENCIE
INGREDIENCIE – recept na 5 litrov vína.
- 2 kg zrelých egrešov
- 1 kg ríbezlí (najlepšie čiernych)
- 20 dkg cukru na posypanie
- 1 liter vriacej vody
- cukrový roztok: 1 liter vody + 1,5 kg cukru
- živná soľ
- kvasinky
Postup
- Zmes egrešov a ríbezlí popučíme, posypeme cukrom, pridáme pol balíčka živnej soli a zmes sparíme vriacou vodou, prípadne krátko povaríme.
- Po vychladnutí pridáme vzklíčené kvasinky a v prikrytej nádobe ponecháme 2 dni nakvasiť.
- Potom zmes vylisujeme, pridáme vychladnutý cukrový roztok, nádobu uzavrieme kvasným uzáverom a necháme kvasiť.
- Keď kvasenie skončí, víno stočíme z kvasníc, necháme 2 dni odležať a keď sa vyčistí, plníme do fliaš. Skladujeme v chlade a tme.
- Použité kvasinky: TOKAJSKÉ (stačia univerzálne).
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 1966).
Egrešové víno 3
Klikni tu pre ORIGINÁLNE INGREDIENCIE
INGREDIENCIE – recept na približne 6 litrov vína.
- 2 litre egrešovej šťavy
- 2 litre prevarenej vody
- 0,8 kg cukru na posypanie
- cukrový roztok: 1 liter vody + 1,5 kg cukru
- živná soľ
- kvasinky
Postup
- Popučené egreše umyjeme, sparíme vriacou vodou (toľko vody, aby egreše boli pod hladinou), krátko povaríme a lisujeme.
- Do šťavy pridáme vodu (alebo lepšie vylisovanú drť rozdrobiť, pridať k nej predpísané množstvo vody, znovu vylisovať a namiesto vody pridať túto šťavu), vmiešame cukor na posypanie, vzklíčené kvasinky a v prikrytej nádobe ponecháme 2 dni nakvasiť.
- Potom zmes vylisujeme, pridáme vychladnutý cukrový roztok, nádobu uzavrieme kvasným uzáverom a necháme kvasiť (odporúčam pridať cukrový roztok na tretiny).
- Keď kvasenie skončí, víno stočíme z kvasníc, necháme 2 dni odležať a keď sa vyčistí, plníme do fliaš. Skladujeme v chlade a tme.
- Použité kvasinky: TOKAJSKÉ (stačia univerzálne).
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 1966).
Egrešové dezertné víno
INGREDIENCIE – vyplývajú z receptu
- Bobule egreša sa zle lisujú a preto po umytí a podrvení zalejte drť horúcou vodou v pomere 1 : 3 (1 diel vody : 3 diely ovocia).
- Rozriedenú drť necháme 1 až 2 dni odležať, aby mierne nakvasila. Potom sa drť lepšie lisuje a u červených odrôd prechádza farbivo do šťavy.
- V 10 litroch vylisovanej šťavy z egreša, ku ktorému bola pred lisovaním pridaná voda, rozpustíme 2,24 kg cukru a pridáme zákvas čistej kultúry kvasiniek.
- Po rozkvasení a po ukončení búrlivého kvasenia, doplníme víno v každej nádobe až po hrdlo a necháme dokvasiť pri teplote približne 15°C.
- Po ukončení kvasenia víno stočíme z kvasníc a k stočenému vínu pridáme 1,2 kg cukru. Týmto postupom vyrobíme približne 11,5 litra dezertného vína.
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 2001).
Víno z egrešov 1
Klikni tu pre ORIGINÁLNE INGREDIENCIE
INGREDIENCIE – recept na 1 liter vína.
- 450 ml egrešovej šťavy
- 450 ml prevarenej vody
- 180 g cukru
- 0,18 g živnej soli
- kvasinky
Postup
- Odmerané množstvo šťavy zmiešame s vodou, vmiešame cukor, živnú soľ, vzklíčené kvasinky a necháme kvasiť v uzavretej nádobe.
- Hneď ako kvasenie skončí, víno stočíme z kvasníc, necháme v kľude postáť, kým kal klesne na dno a plníme do fliaš. Skladujeme v chlade a tme.
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 2003).
Víno z egrešov 2
Klikni tu pre ORIGINÁLNE INGREDIENCIE
INGREDIENCIE – recept na 1 liter vína.
- 600 g zrelých egrešov
- 40 g cukru
- 0,16 g živnej soli
- kvasinky
- 200 ml prevarenej vody
- cukrový roztok: 300 g cukru + 200 ml vody
Postup
- Umyté egreše popučíme, posypeme cukrom, pridáme živnú soľ a zmes sparíme vriacou vodou, prípadne krátko povaríme.
- Po vychladnutí pridáme vzklíčené kvasinky a necháme nakvasiť približne 2 dni v nádobe uzavretej kvasným uzáverom.
- Po vylisovaní pridáme k muštu postupne cukrový roztok a necháme kvasiť.
- Keď kvasenie skončí, víno stočíme z kvasníc, necháme v kľude postáť kým kal klesne na dno a plníme do fliaš.
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 2003).
Víno z egrešov 3
Klikni tu pre ORIGINÁLNE INGREDIENCIE
INGREDIENCIE – recept na približne 7 litrov vína.
- 2,2 kg egrešov
- 4,5 litra vody
- 1,3 kg bieleho cukru
- 1/2 čajovej lyžičky pektinázy (enzýmy)
- 1/2 čajovej lyžičky kyseliny sorbovej
- 1 tableta disiričitanu draselného
- živná soľ
- kvasinky
Postup
- Egreše opláchnite a odstráňte stopky a listy. Použite len zdravé plody bez známok hniloby či iného poškodenia. Vložte egreše do nádoby a popučte ich tak, aby popraskali šupky.
- Prevarte vodu a zalejte ňou popučené egreše. Pridajte živnú soľ, enzým (pektinázu), cukor a tabletu disiričitanu draselného. Miešajte až kým sa cukor úplne rozpustí. Nádobu prikryte a nechajte stáť 24 hodín.
- Pridajte vzklíčené kvasinky a zmes poriadne zamiešajte. Nechajte stáť ďalších 24 hodín.
- Sceďte zmes cez jemnú hustú tkaninu do čistej nádoby. Drť vylisujte a pridajte k šťave. Nádobu uzavrite kvasným uzáverom.
- Nechajte 3 – 4 týždne kvasiť (dĺžka závisí od teploty, druhu kvasiniek …).
- Po skončení kvasenia stočte víno tak, aby kal ostal na dne.
- Nechajte víno 2 mesiace zrieť a potom ho znovu stočte. Zopakujte tento krok ešte 2x.
- Pridajte kyselinu sorbovú a potom víno sceďte do fliaš. Nechajte zrieť minimálne 6 mesiacov v chladnej tmavej miestnosti.
Tento recept na egrešové víno pochádza z knihy (rok 2013).
Vyskúšali ste niektorý z receptov? Vylepšili ste ho? Máte vlastný a lepší, alebo dokonca recept vrátane obrázkov? Podeľte sa s ostatnými, ohodnoťte vyskúšaný recept, napíšte komentár, alebo mi pošlite Váš recept cez kontaktný formulár a pridám ho na stránku.